RTÜK Başkanı duyurdu. Haberlere yaş sınırı ve sansür geliyor

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Konuşmaları programına konuk olan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, burada yaptığı açıklamalarda haberlere artık yaş sınırlaması ve sansür uygulamasının geleceğini bildirdi.

Toplumu kötü yönde etkileyen gündüz kuşaklarına da değinen Şahin, yapımcıların bir önlem almaması halinde gerekenin RTÜK tarafından yapılacağını aktardı.

Gündüz kuşaklarına ilişkin şikayetlerin kendilerine geldiğini ifade eden Ebubekir Şahin, üst kurul uzmanlarının bunu raporlaştırdığını ve şikayetlerin çoğunluğunun da haklı olduğunu belirtti.

“DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KURALLAR ÇOK AÇIK VE NET”

Verilen cezalar öncesinde yayıncılara gerekli uyarıların yapıldığına dikkat çeken Şahin, RTÜK için iktidara yakın, uzak veya muhalif kanalın olmadığını belirterek, RTÜK’te CHP’den gelen 2, İYİ Parti’den bir, DEM’den bir, AKP’den 3 ve MHP kontenjanından da 2 iki personelleri olduğunu dile getirdi. Kanal ayrımı yapmadıklarını dile getiren Şahin, medyayı; kurallara uyan medya, kurallara uymayan medya olarak gördüklerini ifade etti.

Kanallara verilen cezaların ayrıntısına değinen Şahin şu ifadeleri kullandı:

“Çok basit aslında, neden bazı kanallar hep ceza yiyor veya bazı kanallar daha az ceza yiyor veyahut da hiç yemiyor. A ve B kanalı diye düşünün. A kanalında bir ihlal olduğu zaman bizim sistematiğimiz var, yazılı ve sözlü uyarı sistematiğimiz. Bizim arkadaşlarımız A kanalını arayarak ihlalin düzeltilmesini söylüyorlar. A kanalı bu ihlali düzeltiyor ve yayın devam ediyor, bu ceza yemez eğer çok büyük bir ihlal değilse. B kanalını da uyarıyor arkadaşlarımız ama B kanalı da ‘Bizim yayın politikamıza göre burada ihlal yok, biz bu yayın politikasını devam ettireceğiz’ diyorlar. Bunun üzerine de bizim arkadaşlarımız rapor hazırlayacaklarını dile getiriyor. Rapor yazılıp, ceza verildikten sonra ‘RTÜK bize ceza verdi’ diye bas bas bağırıyorlar. Tribüne oynamayın.”

HABERLERE SANSÜR VE YAŞ SINIRLAMASI

Haberlere sansür ve yaş sınırlamasının geleceğini de duyuran Şahin, RTÜK’ün normal şartlarda haber bültenine çok karışmadığını anımsatarak, herkesin kurallara uyduğu sürece kendi alanıyla ilgili haber bültenini vermeyi istediklerini, ancak her alanda olduğu için burada işin çığırından çıktığını vurguladı.

Bir devlet yetkilisinin kendilerine ‘Bıktık artık. Aynı bu şekilde çocuklar da izliyor, bunlara +18 koyun’ dediğini aktaran Şahin, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından bir ilke kararı aldıklarına dikkt çekerek, haberlere saatine göre +13, +18 uyarıları koyacaklarını açıkladı.

Belirtilen saat dilimleri içerisinde durumu aşan bir gelişme olduğu takdirde yeni bir ceza sistemi getirdiklerini açıklayan Şahin, hazırladıkları yeni kararları yayınlanması için Cumhurbaşkanı’na gönderdiklerini, Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra bu uygulamayı başlatılacaklarını ifade etti.

Şahin, konuşmasının devamında “Maalesef bu bizim için çok heyecan verici, övünülecek bir şey değil ama biz RTÜK olarak maalesef tabiri caiz ise haberlere ‘Bip’ koyacağız. Bunu 13 yaşından küçükler, 18 yaşından küçükler izlemesin veya ‘Burada şiddet var’ diyeceğiz, ‘Bu aile ile birlikte izlenebilir’ diyeceğiz. Bu haberlerde yoktu, ilk kez yapmak zorunda kaldık. Bununla ilgili olarak önlemimizi aldık, eğer yönetmelik çıkarsa ki yakın zaman da çıkacak o zaman buna başlayacağız” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x