Boş konutlar kira artış sınırının kaldırılmasını bekliyor

İHA

Türk Borçlar Kanunu’na 8 Haziran 2022 yılında eklenen geçici madde kapsamında, konut kiralarına yüzde 25 kira artış zam sınırı getirildi.

Bu düzenleme, son olarak 1 Temmuz 2024 tarihine kadar uzatıldı.

Yeni dönemde ise konut kira zamlarının tekrar TÜFE oranlarına göre belirlenmesi bekleniyor.

Yüzde 25 sınırlama kaldırıldığında kira artış oranları, son 12 aylık enflasyonun ortalaması baz alınarak hesaplanacak. Son 12 aylık enflasyon ortalamasının üzerinde zam yapılamayacak.

“Yüzde 25 kira zammı sınırlamasına tam olarak uyulmuyor”

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Emlak Uzmanı Olcay Selvi, yüzde 25 kira zammı sınırlamasına tam olarak uyulmadığını bu dönemde ev sahibi-kiracı anlaşmazlıklarının arttığını söyledi.

1 Temmuz itibarıyla 12 aylık enflasyon oranına göre kira zamlarının belirlenmesini beklediklerini belirten Selvi, ‘‘Kira artışları enflasyon oranlarına göre belirlendiğinde boş bekletilen konutlar da kiraya verilerek konut arzına katılacaktır.’’ dedi.

“12 aylık TÜFE ortalamasının altında zam yapılabilecek”

Kira artışının neye göre belirleneceği hakkında bilgi veren Selvi, “Sınırlamanın kaldırılmasıyla son 12 aylık TÜFE oranları ortalaması baz alınarak kira zamları belirlenecek. 12 aylık TÜFE oranının altında zam yapılabilecek ama yukarısı kanunen yasak. Kira kontratları kendini tekrar eden süresiz kontratlardır ama üzerinde 1 yıl yazar.

Kendini tekrar eden sözleşme olduğundan 5 yıl sonrasında sözleşmede kira tekrar belirlenebilir, mal sahibinin hakkı vardır. 11’inci yıl itibarıyla da kiracı şartsız çıkarılabilir.’’ ifadelerini kullandı.

Yüzde 25 zam sınırlaması olduğu dönemde ev sahibi ve kiracılar arasında anlaşmazlıklar olduğunu da belirten Selvi, “Kiracı ve ev sahibi anlaşmazlıkları nedeniyle adliyelerde yoğunluk oluştu. Son 1 senede 180 bine yakın dava açıldı. Bu davalardaki yoğunluktan dolayı diğer davaları da aksattı. Ev sahipleri ve kiracılarla ilgili kanunlarda iki tarafa da yardımcı olmak gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x